Peru - CHAVÍN DE HUÁNTAR

 

Archeologické naleziště v údolí Peruánských And je velkolepý chrámový komplex, pokládaný za jeden z nejvýznamnějších monumentů Nového světa, který kdysi býval významným ceremoniálním místem předkolumbovské kultury Chavín z období 1500-300 př. n. l.  Naleziště je tvořeno terasami a náměstími s ornamentální výzdobou, jeho centrem je obřadní nádvoří ve tvaru písmene U obrácené směrem k východu, jemuž dominuje vyvýšená kamenná platforma. Na seznam UNESCO bylo zapsáno roku 1985.

Nevelké ale dobře uspořádané chavínské muzeum sídlí v moderní budově, která byla postavena ve spolupráci s japonskou vládou. Jeho expozice zahrnuje kromě mnoha zajímavých kamenných rytin i obelisk, který je nejstarším nálezem (3700 let).

Chavínský kult: teorie o vzniku a inspiraci tohoto podivuhodného náboženského kultu se značně rozcházejí. Některé umělecké prvky na keramice připomínají Mezoamerické vzory ze stejného historického období, jiné teorie se přiklánějí k amazonskému původu kultu, objevují se i názory související se zásahem mimozemských civilizací. Časté zobrazování souhvězdí Orion (vychází na zdejší noční obloze před obdobím žní) na chavínských kamenných reliéfech nasvědčuje letním obřadům a rituálům k zajištění sklizně.