HUASCARÁN
HUASCARÁN (nebo také Nevado Huascarán) je se 6 768 m nejvyšší horou Peru a čtvrtou nejvyšší horou Jižní Ameriky. Nachází se v pohoří Cordillera Blanca v provincii Yungay pouhých 14 km od hlavní silnice. Okolí hory bylo vyhlášeno národním parkem (Národní park Huascarán).
Jako první dobyli vrcholu Huascaránu v roce 1932 členové německé expedice a k tomuto výkonu se váže tzv. andinismo – andská technika horolezectví.
Geografická zajímavost: Huscarán a severněji položená hora Chimborazo patří k vrcholům, které jsou, díky nepravidelnému zakřivení Země, nejvzdálenějšími body povrchu Země od zemského jádra.
Tragédie československé expedice Peru '70
V roce 1970 se do Peru vydala československá horolezecká expedice Peru '70 jejímž cílem bylo dobytí nejvyššího vrcholu Huascarán Sud. Výprava byla hned od počátku poznamenána tragickou smtí horolezce Ivana Bortela (27 let), který 18. května 1970 nešťastně zahynul na túře pod horou Huandoy při pádu z 30m výšky. Smrt nejlepšího horolezce výpravy způsobila změnu plánů expedice a vrchol Huascarán Sud měl být dobyt jinou méně obtížnou cestou. Expedice se proto přesunula do základního tábora, kde ji dne 31. května 1970 v 15:23 místního času zastihlo mohutné zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy stupnice. Otřesy způsobily uvolnění laviny ledu a kamení ze severní stěny Huascaránu, která se sesunula o 2500 m níže a svým pravým okrajem pohřbila základní tábor expedice Peru '70. Všech 14 členů výpravy společně s chilským průvodcem zahynulo. (Členové výpravy: Arnošt Černík (44), Milan Černý (26), Vilém Heckel (52), Jiří Jech (38), Valerián Karoušek (41), Jaroslav Krecbach (24), Miloš Matras (37), Ladislav Majsner (34), Milan Náhlovský (26), Bohumil Nejedlo (38), Zdeněk Novotný (32), Jiří Rasl (34), Svatopluk Ulvr (32) a Václav Urban (35)).
Na památníku, který stojí nedaleko místa bývalého základního tábora expedice, je umístěn tento nápis: „V květnu roku 1970 stál u jezera Llanganuco základní tábor československé horolezecké expedice. Při zemětřesení dne 31. 5. 1970 byl zasypán kamennou a sněhovou lavinou z vrcholu Huascaránu. Všichni členové expedice spolu se svým chilským přítelem zahynuli. Vzpomínáme na Vás, kamarádi.“
Při stejném zeměstřesení dne 31. května 1970 se ze západní stěny Huascaránu uvolnila ledová masa, která způsobila mohutný sesuv ledu, kamení a bahna. Tento sesuv překonal cestu dlouhou 20 km a na své pouti do údolí pohřbil města Yungay a Huaraz. V každém z nich zahynulo asi 20 000 obyvatel. V ostatních částech pohoří Cordillera Blanca (Bílé Kordillery) zahynulo dalších 30 000 lidí. Co do počtu obětí se jednalo o největší přírodní katastrofu v Latinské Americe.